Washingtonia

Rodzaj Washingtonia zawiera dwa gatunki. Oba gatunki mogą rosnąć w już strefie 8. Washingtonia filifera pochodzi z terenów pustynnych i półpustynnych południowo zachodniej części USA i północno zachodniej części Meksyku. Dlatego znosi dość niskie temperatury w suchym klimacie.
Z własnego doświadczenia wiem,że liście palmy Washingtonia wytrzymują ok -5C i jest to dla nich graniczna wartość.
Oba gatunki rosną niezwykle szybko. Washingtonia filifera dorasta do 15m, a Washingtonia robusta do 24m.  Dorosła washingtonia filifera posiada szerokie szarawo zielone, lub żółtawo zielone liście z kolczastymi łodygami i charakterystyczną „spódniczkę” powstałą z zaschłych liści oraz masywnym pniem grubości do 90cm. Washingtonia robusta posiada pień rzadko przekraczający w średnicy 30cm, a jej liście są bardzo mocno zielone. Oba gatunki posiadają nitkowate włoski wyrastające z liści. Powinny rosnąć w pełnym słońcu w bardzo dobrze przepuszczalnej glebie (dobry drenaż  – konieczny). Doświadczenia pokazały, że jest to najszybciej rosnąca palma w warunkach klimatu umiarkowanego. Półtorametrowa palma z pięknymi, szerokimi, zielonymi liśćmi naprawdę potrafi zrobić wrażenie rosnąc w Polskim ogrodzie. Napewno warto spróbować. Szczególnie że nie jest to roślina droga w zakupie.

Ochrona zimowa: Jeśli zamierzamy uprawiać palmę Washingtonia w polskim ogrodzie, należy dogrzewać zarówno palmę jak i jej korzenie i nie dopuścić aby temperaturą pod osłoną spadła poniżej 0C. Należy też zadbać, aby palma nie miała zimą zbyt wilgotno. Trzeba pamiętać,że jest to palma w naturze rosnąca na pustyniach.
Ostatnio pojawiła się hybrydyzowana odmiana washingtonii. Połączenie filifera i robusta, nazywa się Washingtonia xfilibusta, prawdopodobnie jest bardziej odporna na mróz.

  • Losowa oferta

    110a-1 150 801 nain