Mój ogród 2014

Zima 2013/2014 chyba zaskoczyła nie tylko mnie, ale również i sama siebie. Do połowy stycznia mrozów nie było wcale. Potem był około tygodniowy epizod gdzie temperatura minimalna spadła do -12,7C. I tu właśnie kłania się nieszczęsny los palmiarza, który musi okryć palmy jeśli chociaż jeden dzień jest w granicy -12C. Szkoda, ale cóż było robić. Agrowłóknina i kable grzewcze poszły w ruch.
Palmy były zakryte przez około miesiąc. Nie dlatego,że była taka konieczność, ale z powodu,że nie wiadomo było co będzie dalej. Około 15.02.2014 postanowiłem zdjąć osłony. Nie było sensu dalej męczyć palm. Temperatura w dzień sięgała 10C w nocy bywał lekki przymrozek.

Na poczatku marca postanowiłem zamowić nową palmę do swojej kolekcji. Wybór padł na chyba najładnieszego Trachycarpusa jaki jest – Trachycarpus princeps. Jest to wyjątkowo rzadko spotykana palma, trudno z niej pozyskać nasiona ponieważ rośnie na górskich klifach.

8 marca postanowiłem palme posadzic do gruntu. Prognozy na najbliższe dni zapowiadały się idealnie na sadzenie palmy.

Jakby tego było mało, do grona moich palm ogrodowych postanowiłem dołączyć Trachycarpusa fortunei o wysokości pnia 3 metry. Zawsze marzyła mi sie taka palma, a marzenia trzeba realizować. Poniżej kilka zdjęć z sadzenia

W czerwcu na jednej z palm, pierwszy raz w histori mojego ogrodu pojawiły sie nasiona. Muszę przyznać,że jestem bardzo dumny z tego powodu.

A tak prezentowały sie palmy późnym latem. MOja najstarsza palma w gruncie ma juz potężny gruby pień, jego wysokośc to 85cm, czyli przyrost roczny 30cm.

Przyszła równiez chwila na zimowe okrywanie. Ponieważ zbliżał się okres całodobowego mrozu postanowiłem związać liście. Największy problem oczywiście miałem z „Olbrzymem”, rusztowanie za małe, liście za sztywne, pień za długi itd, itp. Same problemy. Jakos na wiosne wszystko to wyglądało bardziej optymistycznie.

W dzień wigilii Bożego Narodzenia prognozy nieubłagalnie pokazywały poniżej -10C. Cóż było robić, pozostalo zakasać rękawy i zamiast ubierać choinke ubierałem palmy.

  • Losowa oferta

    110a-1 150 160 grunt