Mój ogród 2013

Zima w roku 2013 była wyjątkowo długa. W połowie marca w moim ogrodzie bylo jeszcze -15C. Nie spodziewałem sie tego w najgorszych koszmarach.

W pierwszej częsci marca wydawało się,ze przyszła już do nas wiosna. Termometry zaczęły pokazywac nawet 12C. Nie zostało nic innego jak odkryć palmy.

Poniżej film z odkrywania palm.

Póżniej niestety zima wróciła ze zdwojoną siłą. Palmy musiały byc na nowo okryte. Prognozy były nieubłagane. Cos strasznego w połowie marca okrywać palmy, ale nie było wyjścia.

Początek kwietnia wcale nie przyniósł wiosny. Temperatury przez około tydzień czasu wahały się w granicach -1 +1 C. W innych rejonach Polski było nawet -10C

Palmy udało mi sie odkryć, dopiero 8.04.2013 czyli dokładnie miesiąc później niż w roku 2012. Palmy były pod przykryciem od pierwszych dni grudnia, czyli całe 4 miesiące. Stan palm będzie można ocenić za około miesiąc, kiedy powinny zacząć wzrost. na dzień dzisiejszy najbardziej ucierpiała palma rosnąca przezd domem. Dwa liście jej zczarniały od pleśni, nie mam pojęcia jak do tego doszło. Ta palma jest najbardziej poszkodowana ponieważ rosnie w cieniu. A w zasadzie nie rosnie tylko wegetuje. Wypuszcza co roku kilka liści 4-5. Przyczyna może być również to,że od ziemią biegie kanalizacja. Zdecydowałem,że palma zostanie z tego miejsca wykopana. Nie ma co jej dalej męczyć. W zamian za to chce posadzic kolejną palmę do grupy palm rosnących w słońcu. Jeszcze nie wiem co to będzie. Może phoenix dactylifera, może Brahea armata, a może kolejny Trachycarpus. Czas pokaże.

Wiosna roku 2013 roku nie była zbyt udana. Temperatury były niskie a opady doskwierały prawie codziennie. Dopiero lipiec okazał sie bardzo ciepły i upalny.

Lato 2013 było bardzo przyjemne. Dużo upalnych dni spowodowało ładne przyrosty palm.

Film z dnia 2013.08.04 pokazujący przyrosty palm.

Lato, latem, ale w końcu zawsze przechodzi jesień, a potem zima i dobrze by było do tej zimy sie przygotować solidnie. Nigdy nie wiadomo jaka będzie. Końcem listopada ciągle zimy nie było widać, ale postanowilem zroobić chociaz przygotowania (wbijanie rurek pod big bagi, wiązanie liści). Agrowłóknina i kable grzewcze były w pogotowiu.

  • Losowa oferta

    110a-1 150 160 nain