WXSIM Dzierżoniów

Jak stworzyć własną prognozę pogody opartą o dane z prywatnej stacji meteo.

Re: WXSIM Dzierżoniów

Postprzez Marcin D » 2 gru 2013, o 07:02

Zrobię niedługo zestawienie naszej prognozy synoptycznej, dla pow. świdnickiego, surowego GFSa i tego co prognozuje WXSIM - mówię tu o temp. punktowej (MIN, MAX), bo trudno, aby analiza synoptyka obejmowała temp. o każdej godzinie, choć jak jest np. przejście temp. przez 0C, nietypowy przebieg temp. w ciągu doby lub tylko chwilowy poranny spadek temp., w większości przypadków wyraźnie to zaznaczamy. Ostatnio było właśnie kilka takich nocy, gdzie np. MIN wypadała w okolicach północy, a nie w okolicach wschodu. W niektórych sytuacjach dość mocno będzie tu ważyła odległość od Sudetów (zasięg fenu) i specyfikacja miejsc (położenie Dzierżoniowa w zaklęśnięciu), ale z tego co obserwowałem i tak powinno to wyglądać całkiem nieźle w porównaniu do automatów.

To by było ciekawe.

Dla mnie olbrzymim problemem w przypadku wxsim jest godzina prognozy. Nie wiem kiedy robić prognozę aby była najdokładniejsza. Robiąc prognozę co godzinę za każdym razem otrzymujemy nieco inne wyniki. Jeżeli będziesz porównywał wxsim to proszę zwróć uwagę na czas aktualizacji prognozy. Dzierżoniów także jest dość trudnym miejscem do prognozowania. A wiadomo, że czym trudniejsze miejsce tym przewaga synoptyka nad automatem będzie wiesza. Także nie zdziwi mnie tutaj sromotna porażka wxsim.

Zgadzam się także, że i synoptyk może się w pojedynczych przypadkach pomylić, ale pomyłki powyżej 2C są naprawdę dość rzadkie - mówię o porządnych synoptykach, a nie gościach z TWNu ;), którzy nie odróżniają zachmurzenia frontowego od podinwersyjnego - generalnie ręce opadają.

No to powiedz mi gdzie( i za ile) mogę znaleźć prognozę synoptyczną dla Drawska Pomorskiego? A czy jakikolwiek synoptyk przewidział dziś lokalnie -4/-5c na Pomorzu Zachodnim? Bo właśnie tyle teraz jest na lotnisku w Goleniowie.
W znanej stacji telewizyjnej praca synoptyka polega chyba na przekopiowaniu gfsa na mapę Polski oraz zamiana cyfr na symbole graficzne (słoneczko, deszczyk) :).

Meteoplus

To ile wg. Ciebie zobaczę jutro rano(wtorek) na termometrze? :)
Marcin D
Znawca palm

Postprzez MeteoPlus » 2 gru 2013, o 07:21

Napisałem w Twoim wątku, że wyż będzie u Ciebie gnił w najbliższych dniach, ale żeby było ciekawiej wszystko wskazuje na to, że znjdziesz się gdziś na granicy gnicia... . Nie czuję się kompetentny, żeby nanosić poprawki regionalne dla Twojego regionu, mógłbym poprawić synoptycznie model..., ale to wszystko musiałoby wiązać się, żebym siadł na dłuższą chwilę nad mapami Twojego regionu... może wieczorkiem coś podrzucę jak znajdę chwilę ;)

Jeśli chodzi o prognozę synoptyka dla Twojego regionu, to możesz próbować w jakimś biurze Aura z Poznania czy cuś... na kompetencje IMGW bym nie liczył z założenia :D Od najbliższego sezonu wiosennego spróbujemy uruchomić prognozy dla woj. ZP, mamy człowieka w Szczecinie, ale jeszcze nie wiemy co z tego wyjdzie i na jakim poziomie będzie to działało... ;) Będziemy to jeszcze testować, pewnie w styczniu-lutym.
MeteoPlus

Postprzez MeteoPlus » 2 gru 2013, o 07:35

Jeśli chodzi zaś o temp. w na lotnisku w Goleniowie to spoglądając na wczorajszą symulację GFS z godz. 12:00, to po pobieżnej analizie zaprognozowałbym na podstawie:

- strefa po przejściu frontu chłodnego - adwekcja b. chłodnej masy: spadek temp. ekwiw.-potencjalnej
- temp. punktu rosy: -4-(-3)C
- temp. na 2 m: 0-1C
- brak zachmurzenia niskiego i średniego

temperaturę na poziomie -4-(-3)C. Oczywiście, jest to trochę głupie gadanie, bo już po fakcie... ale dobry synoptyk znający regionalną specyfikę spokojnie dałby radę... ja np. nie wiem jak się ma wpływ temp. Zatoki na to miejsce przy adwekcji tak ciężkiego powietrza z północy...
MeteoPlus

Postprzez Marcin D » 2 gru 2013, o 17:33

Od najbliższego sezonu wiosennego spróbujemy uruchomić prognozy dla woj. ZP, mamy człowieka w Szczecinie, ale jeszcze nie wiemy co z tego wyjdzie i na jakim poziomie będzie to działało... ;) Będziemy to jeszcze testować, pewnie w styczniu-lutym.

A gdybym postawił u siebie na ogrodzie klatkę z kompletem szklanych termo czy takie dane mogłyby Wam jakoś pomóc w przygotowaniu lepszej prognozy dla pojezierzy? Czy raczej wystarcza Wam obecna gęstość posterunków?

Teren tak wygląda. Drzewa można wyciąć jakby co :).
Obrazek

Generalnie planuje zbudować jakiś posterunek w tym miejscu. Na początek szklane termo ze świadectwem wzorcowania + davis(stoi od 4 lat) dla orientacyjnych wskazań na bieżąco online.
Testowa strona wygląda tak: http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/ lub drugi skrypt http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/WL/H ... o_Plus.htm (dane historyczne bardziej, aktualizacja co kilak dni) i jeszcze tu coś innego z wykresami: http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/Pogo ... rskie.html
Marcin D
Znawca palm

Postprzez MeteoPlus » 2 gru 2013, o 22:15

A gdybym postawił u siebie na ogrodzie klatkę z kompletem szklanych termo czy takie dane mogłyby Wam jakoś pomóc w przygotowaniu lepszej prognozy dla pojezierzy? Czy raczej wystarcza Wam obecna gęstość posterunków?

Możliwość korzystania z Twojego Davis'a byłaby już bardzo pomocna. Myślę, że dane manualne nie wniosłyby zbyt wiele, a przysporzyłyby sporo problemów - od pełnienia dyżuru, przez jakąś rozsądną aktualizację danych, po większą bezwładność klatki meteorologicznej w stosunku do małych, lekkich osłon plastikowych.

Teren tak wygląda. Drzewa można wyciąć jakby co :).

Teren bardzo fajnie urządzony. Dane do celów prywatnych (odzwierciedlenie warunków lokalnych) z tego co widzę mierzone w sposób bardzo poprawny. Jeśli chodzi o reprezentatywność dla szerszego obszaru to szorstkość terenu wokół stacji (zabudowa, drzewa) wydaje się faktycznie sprzyjać zwiększaniu się amplitud temperatury. Nawet pokaźny maszt, super do celów prywatnych jest w takich warunkach prawdopdobnie mocno obciążony tarciem - chyba, że kontynuuje się jeszcze 20 m wyżej niż na zdjęciu :D

Generalnie planuje zbudować jakiś posterunek w tym miejscu. Na początek szklane termo ze świadectwem wzorcowania + davis(stoi od 4 lat) dla orientacyjnych wskazań na bieżąco online.

Super inicjatywa, choć tak jak mówię koszty i problem obsługi mogą być większe niż korzyści... mówię to jako potencjalny dostawca klatki :D

Testowa strona wygląda tak: http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/ lub drugi skrypt http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/WL/H ... o_Plus.htm (dane historyczne bardziej, aktualizacja co kilak dni)

Spoko przegląd danych modelowych, ale tak jak mówiłem wcześniej: meteorogramów nie powinno się interpretować bez tła synoptycznego, tj. map. Modele kreują różne scenariusze w kolejnych symulacjach, których ewentualnej absurdalności nie wyłapiesz, jeśli bedziesz spoglądać tylko na dane puntkowe ;) Wystarczy przejrzeć przynajmniej raz dziennie mapy z tej zakładki:
http://www.meteoplus.pl/index.php?kategoria=3&typ=E
i wyłapiesz większość wymysłów modelu - oczywiście jeśli ogarniasz chociaż podstawy synoptyki :)
MeteoPlus

Postprzez Biedny Miś » 3 gru 2013, o 14:00

U mnie dzis było -4C. WXSIM zaprognozował -5C. I znów najlepiej ze wszystkich modeli.
Odnośnie tego co pisał meteoplus. Oczywiście to jest racja,że żaden automat nie zastąpi na 100% synoptyka. Jednak mój wxsim spisuje sie wyśmienicie i wrzucanie mu,że raz na miesiąc ma błąd np 4C (co może byc prawdą) wcale nie umiejsza temu modelowi. Z drugiej strony wcale sie nie dziwię,ze meteoplus nie zachwala wxsim i widzi w nim mnóstwo minusów, bo to jest dokładnie tak jabkby koncern naftowy zachwalał samochody jeżdżące na wodę. :) KOnkurencja
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Marcin D » 3 gru 2013, o 19:57

Nawet pokaźny maszt, super do celów prywatnych jest w takich warunkach prawdopdobnie mocno obciążony tarciem - chyba, że kontynuuje się jeszcze 20 m wyżej niż na zdjęciu :D

Maszt ma prawie 10 metrów( na zdjęciu widzisz około połowę jego wysokości), ale jest za niski jak dla mnie. Chciałbym 2 razy taki.

Super inicjatywa, choć tak jak mówię koszty i problem obsługi mogą być większe niż korzyści... mówię to jako potencjalny dostawca klatki

Chciałbym mierzyć dokładnie ekstrema. Zaglądałbym tam pewnie raz w miesiącu zresetować termometr minimalny i maksymalny.
Davis niestety nie jest, aż tak dokładny jak szklany termo ze świadectwem.

Spoko przegląd danych modelowych, ale tak jak mówiłem wcześniej: meteorogramów nie powinno się interpretować bez tła synoptycznego, tj. map. Modele kreują różne scenariusze w kolejnych symulacjach, których ewentualnej absurdalności nie wyłapiesz, jeśli bedziesz spoglądać tylko na dane puntkowe ;) Wystarczy przejrzeć przynajmniej raz dziennie mapy z tej zakładki:

Przeglądam mapy i wiem o tym co napisałeś. Meteogramy podczepiłem sobie, żeby widzieć coś na szybko.
Jest jakaś szansa aby te Wasze mapy szybciej się ładowały? Może to wina mojego wolnego internetu, bo mapki strasznie długo się ładują.

i wyłapiesz większość wymysłów modelu - oczywiście jeśli ogarniasz chociaż podstawy synoptyki

Jakieś tam podstawy podstaw mam, aczkolwiek chciałbym pogłębiać wiedzę. Możesz polecić jakąś literaturę specjalistyczną ? O ile jest coś w ogóle w języku polskim, kiedyś coś szukałem, ale nic nie znalazłem po za samymi podstawami.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez MeteoPlus » 3 gru 2013, o 20:26

U mnie dzis było -4C. WXSIM zaprognozował -5C. I znów najlepiej ze wszystkich modeli.

Wielokrotnie powtarzałem, że jak na automat to nie znam lepszego :)

Z drugiej strony wcale sie nie dziwię,ze meteoplus nie zachwala wxsim i widzi w nim mnóstwo minusów, bo to jest dokładnie tak jabkby koncern naftowy zachwalał samochody jeżdżące na wodę. :) KOnkurencja

To, że zwracamy uwagę na błędy wynika z tego, że w przypadku Dzierżoniowa silnie uzależnionego od rzeźby terenu WXSIM działa znacznie gorzej. Nie traktujemy produktu jako konkurencji, wręcz przeciwnie, rozważamy opcję żeby go wprowadzić do oferty - to są w 80% inne grupy docelowe. Poza tym patrząc jak działa nawet tak dobry system, jesteśmy spokojni o jeszcze 10-15 lat pracy :)
MeteoPlus

Postprzez MeteoPlus » 4 gru 2013, o 01:51

Maszt ma prawie 10 metrów( na zdjęciu widzisz około połowę jego wysokości), ale jest za niski jak dla mnie. Chciałbym 2 razy taki.

Dokładnie to chciałem powiedzieć, w takim miejscu przydałby się maszt 20-30 metrowy, ale do celów analizy warunków lokalnych taki powinien być idealny.

Chciałbym mierzyć dokładnie ekstrema. Zaglądałbym tam pewnie raz w miesiącu zresetować termometr minimalny i maksymalny.

No niestety Davis to nie jest najwyższa półka czujników, ale pisałeś, że dokonujesz też pomiarów za pomocą czujnika Pt100, zdaje się, że w osłonie Davisa - wnioskuję na podstawie zdjęcia. Nawet jeśli osłona nie jest wentylowana, a Pt100 nie jest klasy A, inne czynniki mogą odgrywać większą rolę niż sama dokładność czujnika, np. bliskość drzew, odkrytego gruntu, nagrzanej ściany, itp.

W takim celu faktycznie może to mieć sens. Ostatnio orientowałem się ile kosztują profesjonalne, szklane termometry ekstremalne no i niestety to jest koszt rzędu aż 400 zł/szt., a ze świadectwem jeszcze +100%.

Przeglądam mapy i wiem o tym co napisałeś. Meteogramy podczepiłem sobie, żeby widzieć coś na szybko.
Jest jakaś szansa aby te Wasze mapy szybciej się ładowały? Może to wina mojego wolnego internetu, bo mapki strasznie długo się ładują.

To jest trochę kompromis między szybkością ładowania, a wygodą. Przy przyzwoitym necie, mapy z zakładki Dla eksperta ładują się jakieś 5 sek. Osobiście polecam opcję otworzenia sobie dwóch zakładek i przeglądania na zmianę różnych map, tj. jak przeglądam jeden parametr to w drugiej zakładce ładuje mi się kolejny :) Mimo wszystko pomyślimy chyba, żeby mapy pojawiały się nie dopiero po załadowniu wszystkich, tylko w trybie ciągłym :)

Jakieś tam podstawy podstaw mam, aczkolwiek chciałbym pogłębiać wiedzę. Możesz polecić jakąś literaturę specjalistyczną ? O ile jest coś w ogóle w języku polskim, kiedyś coś szukałem, ale nic nie znalazłem po za samymi podstawami.

W literaturze polskiej jest z tym średnio. Nowych, sensownych podręczników praktycznie nie znam, a z klasyki polecam gruntownie przypomnieć sobie podstawy, czytając np. meteorologię Chromowa, Kostina, czy synoptyczną Zwieriewa :) Te książki naprawdę pomimo około 50 lat na karku nie postarzały się tak bardzo... oczywiście o meteorologii satelitarnej, ani radarowej nic sensownego tam nie przeczytasz ;) ale jest szansa, że znajdziesz którąś z nich nawet w bibliotece miejskiej.
MeteoPlus

Postprzez MeteoPlus » 6 sty 2014, o 22:19

Zbierałem przed świętami 20 dni (od początku grudnia) danych porównawczych WXSIM, GFSa, naszych prognoz płn. powiatu świdnickiego (inna mezoforma terenu, zawyżona temp. min. i zaniżone efekty fenowe w porów. do Dzierżoniowa, ale i tak wypadły nieźle), oczywiście w odniesieniu do danych zmierzonych w Dzierżoniowie. Już je mam w tabelach, ale jeszcze trzeba je ogarnąć i zwizualizować jakoś czytelnie.

Na dniach spróbuje podrzucić wyniki ;) Tymczasem nie wiem wiem czy życzyć utrzymania się wiosennej aury, czy rychłego nadejścia zimy, bo nie znam się na zimowaniu palm :D
MeteoPlus

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do WXSIM własna prognoza pogody