WX SIM - wstępne obserwacje w Drawsku Pom.

Jak stworzyć własną prognozę pogody opartą o dane z prywatnej stacji meteo.

Re: WX SIM - wstępne obserwacje w Drawsku Pom.

Postprzez Marcin D » 17 lis 2013, o 16:27

Sprawdzalność Wxsim jakieś dwa tygodnie temu. Ósmego dnia nie dał rady.
Czerwona linia to zmierzona temperatura powietrza a czarna to wartości prognozowane przez Wxsim.
Poniżej wykresu mamy podane wartości liczbowe prognozy i stanu faktycznego.
Przykładowo pierwszego dnia prognozowane maksimum to 10.3c a zarejestrowana to 10.4c.
Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 30 lis 2013, o 14:05

W ubiegłym tygodniu wx sim radził sobie troszkę gorzej. Mimo to trafnie przewidział minimum podczas małego ataku zimy. Wxsim dla Drawska ma tendencja dla zaniżania temperatury minimalnej. Nie mam nic przeciwko temu, ponieważ widzę w prognozie "czarny wariant". Wole, żeby program mi zaniżył prognozę na noc jak ma ją zawyżyć. Tendencje do zawyżania Tmin ma właśnie ICM. Już teraz wiem jak go czytać dla mojego terenu. Jak pokazuje -2c to równie dobrze może być -10 podczas pogodnej nocy :).
Także z punktu widzenia gruntowej uprawy palm wxsim jest bardziej bezpieczny.

Start prognozy: piątek 22.10.2013 godzina 7:00
Obrazek

Oczywiście błąd w prognozie T min bierze się z niedoszacowania zachmurzenia o czym pisał MeteoPlus. Narzędzie oparte jest oczywiście o model gfs i bez niego nic program nie policzy. Nie ma cudów. Jednak prognoza nie jest 100% kopią modelu gfs. Proszę zerknąć na poniższy wykres.

Pogrubiona żółta linia to model gfs natomiast cienka żółta to wxsim.
Obrazek

Jak widać są różnice. Głowna to wzrost amplitudy prognozowanych temperatur przez wxsim wtedy gdy jest pogodnie. Czyli cecha mojego klimatu lokalnego ( dolina ).
Widząc surowy przebieg gfs + dane wyjściowe wxsim można zrobić sobie w głowie fajną prognozę. Wiadomo, że jeżeli pojawi się niskie zachmurzenie to ten poniedziałkowo-wtorkowy spadek nie dojdzie do skutku i temperatura będzie w pobliżu tej prognozowanej przez gfs (czyli 5c cieplej). Do prognozy zachmurzenia dobrze natomiast nadaje się ICM.

Ci którzy oczekują od Wxsim nieomylności będą na pewno zawiedzeni ponieważ wxsim jest automatem a automat zawsze będzie mniej dokładny jak prognoza synoptyka. Aczkolwiek za pomocą wxsim można również generować prognozy manualnie. Wtedy dużo różnych parametrów możemy ustawiać ręcznie. Niestety moja wiedza z zakresu synoptyki jest zbyt uboga aby generować manualną prognozę z własnymi nastawami. Sprawny synoptyk chyba mógłby wycisnąć jeszcze więcej z wxsim jak przeciętny pasjonat meteo.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez MeteoPlus » 2 gru 2013, o 07:04

Bardzo fajne porównanie. GFS z założenia będzie u Ciebie sprawdzał się lepiej (niż w Dzierżoniowie - zaklęśnięcie na przedgórzu Sudetów), gdyż w ujęciu makroskalowym to nizina i jeszcze w pobliżu jednorodnej pow. morza, a więc warunków, w których modele sprawdzają się najlepiej. Nie masz tutaj istotnych efektów orograficznych, a co więcej strefowość cyrkulacji, którą modele najlepiej "opanowały" jest praktycznie największa w Polsce. Jestem oczywiście świadomy sporych deniwelacji terenu, roli Wału Pomorskiego, której GFS pewnie zazwyczaj nie widzi, ale są to czynniki znacznie mniej istotne niż bliskość Sudetów w przypadku Dzierżoniowa.

Rozumiem, że cienka fioletowa linia to pomiar faktyczny. Powiedz mi jeszcze proszę, jaka jest metodyka nanoszenia linii z prognoz na ten wykres, bo rozumiem, że nie jest to wynik weryfikacji pojedynczej symulacji na wiele dni, tylko np. wartość z symulacji 24h przed terminem pomiaru. Mam nadzieję, że moje pytanie jest zrozumiałe, nawet pomimo braku pytajnika :D

Dziwi mnie też mocne wypłaszczenie krzywej temp. GFSa, toż to on ma przecież tendencję do przeszacowania amplitudy, głównie poprzez zaniżanie MIN... Nie czuję się do końca kompetentny, aby dyskutować kwestię specyfiki regionalnej, a tym bardziej lokalnej miejsca, w którym dokonujesz pomiarów, ale mam przeczucie, że młodoglacjalna dolinka nie powinna sama z siebie dać aż takiego efektu... . Sprawdź proszę na wszelki wypadek, oczywiście jeśli masz taką możliwość, czy dane GFS-owe w WXSIM nie są przypadkiem 1° - choć wydaje się być to dla mnie dość nieprawdopodobne.

Ciekawe co tam będzie się działo u Ciebie w najbliższych dniach, bo symulacje wskazują, że na północy Polski wyż troszkę "podgnije", a więc pojawi się prawdopodobnie krytyczne dla GFSa zachmurzenie podinwersyjne. Oj spędzało nam ostatnio sen z powiek, to czy "zgnije" ten wyż czy jednak nie... ale chyba tylko nam, bo inni byli pewni, że będzie lampa - GFS-owi synoptycy ;)
MeteoPlus

Postprzez Marcin D » 2 gru 2013, o 15:51

Meteo Plus
Szerzej odpiszę później.

Teraz tak na szybko.

Prognoza Wxsim na dziś była następująca. Aktualizacja wczorajsza (wieczór) -2c.
Było -1.4c wg Davisa. A jak wrócę do domu to sprawdzę na dt-2 (czujnik Pt1000).

Dzisiejsza prognoza z 7:00 troszkę mnie zaskoczyła bo pokazała aż 7c. Byłem pewny na 100% , że się nie sprawdzi.
Obrazek

Myliłem się.
Obrazek

Na dziś wieczór -5 widzi. Zobaczymy co pokaże nowa wersja prognozy.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 2 gru 2013, o 18:13

NO to szerzej:
Rozumiem, że cienka fioletowa linia to pomiar faktyczny.

Jeżeli mówimy o tym wykresie:
Obrazek

To jest to porównanie prognozy wxsim z gfsem. Gruba, żółta linia to gfs cienka żólta to wxsim. Fioletowy to punkt rosy. I znowu pogrubiony to gfs cienki to wxsim.

Porównanie ze stanem faktycznym widzimy na tym drugim wykresie. Czarny to prognoza, czerwone to dane faktyczne zarejestrowane.

Powiedz mi jeszcze proszę, jaka jest metodyka nanoszenia linii z prognoz na ten wykres, bo rozumiem, że nie jest to wynik weryfikacji pojedynczej symulacji na wiele dni, tylko np. wartość z symulacji 24h przed terminem pomiaru. Mam nadzieję, że moje pytanie jest zrozumiałe, nawet pomimo braku pytajnika :D

No właśnie to jest wynik pojedynczej symulacji. Robię start prognozy np o 19:00 w poniedziałek i odnoszę się do prognozy z tego punktu. Czyli widzimy na wykresie jaka jest dokładność prognozy także w dalszym horyzoncie czasowym. W tym przypadku 8 dni. Prognoza na 24 godzin zazwyczaj trafia +/- 2c. Najbardziej stratusy psują wyniki. Tutaj ewidentnie wxsim sobie nie radzi. Często jest też tak, że te starsze prognozy są lepsze o tych najnowszych. Bywa, że wariant prognozy sprzed kilku dni sprawdził się o wile lepiej jak najnowsza prognoza.

Dziwi mnie też mocne wypłaszczenie krzywej temp. GFSa, toż to on ma przecież tendencję do przeszacowania amplitudy, głównie poprzez zaniżanie MIN... Nie czuję się do końca kompetentny, aby dyskutować kwestię specyfiki regionalnej, a tym bardziej lokalnej miejsca, w którym dokonujesz pomiarów, ale mam przeczucie, że młodoglacjalna dolinka nie powinna sama z siebie dać aż takiego efektu... . Sprawdź proszę na wszelki wypadek, oczywiście jeśli masz taką możliwość, czy dane GFS-owe w WXSIM nie są przypadkiem 1° - choć wydaje się być to dla mnie dość nieprawdopodobne.

Fioletowy to punkt rosy. Żółty to temp. Jest wypłaszczony owszem. Gdy Tom konfigurował wxsim napisałem mu jakie mam lokalne warunki i podałem kilka swoich obserwacji. Teren jest tutaj ciekawy. Generalnie temperatura potrafi tutaj nieźle polecieć. Najbardziej spektakularne spadki są w lato (na tle otoczenia, Szczecinek, Piła, Resko). Noce są tutaj bardzo zimne. 5c to nic nadzwyczajnego w bezchmurną lipcową noc. Zimą też potrafi pomrozić (choć nie tak jak w Szczecinku), ale już w dzień robi się bardzo ciepło pod warunkiem, że jest słonecznie ( z -20, do 0c spokojnie może sobie skoczyć, podczas gdy Szczecinek notuje np -8c o 12UTC). Od razu mówię, że błąd czujnika można wyeliminować. Mam davisa z aspiracyjną komorą także nie ma mowy o zawyżaniu wskazań powstałych z powodu słabej jakości osłony radiacyjnej. W skrócie Jest to taka mieszanka klimatyczna. Po trochu z Reska , Szczecinka i Piły + lokalne uwarunkowania (dolina rzeczna, łąki).
Także wg mnie amplitudy nie są zbytnio przesadzone. Przynajmniej na razie wydaje mi się, że fajnie to ustawił. Program ma masę opcji. Można ustawiać stopień miejskiej wyspy ciepła, odległość od zbiorników wodnych i wiele innych.

Sprawdź proszę na wszelki wypadek, oczywiście jeśli masz taką możliwość, czy dane GFS-owe w WXSIM nie są przypadkiem 1° - choć wydaje się być to dla mnie dość nieprawdopodobne.

A co to oznacza? Wyższą rozdzielczość ? Chodzi o gęstość siatki? I jak to sprawdzić?

Ciekawe co tam będzie się działo u Ciebie w najbliższych dniach, bo symulacje wskazują, że na północy Polski wyż troszkę "podgnije", a więc pojawi się prawdopodobnie krytyczne dla GFSa zachmurzenie podinwersyjne. Oj spędzało nam ostatnio sen z powiek, to czy "zgnije" ten wyż czy jednak nie... ale chyba tylko nam, bo inni byli pewni, że będzie lampa - GFS-owi synoptycy ;)

Na tą chwile nic nie gnije i jest już -3c. Także prognoza -5 wydaje się być realna. Skoro zawodowym synoptykom zgniłe wyże spędzają sen z powiek to wybaczam wxsim te wszystkie błędy związane ze zgniłymi wyżami.
A dziś była istna grudniowa lampa. Całe 216 W/m2 energii w południe:).
Stan z 18:00 oraz przbieg dnia dzisiejszego na wykresie.
Obrazek
Żólte- W/m2
Zielony - temp
Filetowy - punkt rosy
Niebieski - wilgotność
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 2 gru 2013, o 18:33

Aktualizacja z 18:00 mówi mi o -6c. I pewno tyle by było gdyby nie napływ zachmurzenia. Gfs widzi -1c, ale można powiedzieć, że już się pomylił bo mam -3c obecnie. Zobaczymy co będzie. Musi być co najmniej -4c aby uznać prognozę wxsim za trafioną.

Temperatura gruntu: Wxsim pro uwzględnia to podobno do prognozy. Ja nie mam pro.
10cm - 3c
30cm - 4c
50cm - 6c

Także jakieś ciepło jest jeszcze w ziemi co na pewno będzie powodować, że te minima nie powinny być zbyt niskie. Co innego gdyby spadł śnieg :).
Meteo czy jest możliwy spadek w obecnej masie do -10c na 2m przy takiej temperaturze gruntu? Załóżmy hipotetycznie, że do rana mam bezchmurnie.

Punkt rosy w dzień: 3c
Marcin D
Znawca palm

Postprzez MeteoPlus » 2 gru 2013, o 21:59

Porównanie ze stanem faktycznym widzimy na tym drugim wykresie. Czarny to prognoza, czerwone to dane faktyczne zarejestrowane.

Już rozumiem, dzięki! W takim razie pytanie o metodykę przedstawiania wyników symulacji staje się bezzasadne ;)

Często jest też tak, że te starsze prognozy są lepsze o tych najnowszych. Bywa, że wariant prognozy sprzed kilku dni sprawdził się o wile lepiej jak najnowsza prognoza.

Dlatego zawsze lepiej spoglądać na sytuację synoptyczną na mapach niż na meteorogramy, żeby widzieć co się dzieje w atmosferze, a nie to co nam wyrzuca model w danym miejscu. W ramach ciekawostki powiem, że z tego co obserwujemy symulacje GFSa z godzin 00 i 12 są lepsze niż z godzin 06 i 18 UTC. Wynika to prawdopobnie z dostępności danych wejściowych, np. sondaży balonowych.

Zimą też potrafi pomrozić (choć nie tak jak w Szczecinku), ale już w dzień robi się bardzo ciepło pod warunkiem, że jest słonecznie ( z -20, do 0c spokojnie może sobie skoczyć, podczas gdy Szczecinek notuje np -8c o 12UTC).

Bardzo cenne obserwacje! Dla mnie dość "odważne", ale nie śmiem podważać wyników, raczej się uczę :) Przy takim doświadczeniu obserwacyjnym podszkol się jeszcze w synoptyce (chyba, że już jesteś) i naprawdę będziesz mógł robić wysokiej jakości prognozy, a generować je należy zawsze w ujęciu przestrzennym, a więc na podstawie map :)

A co to oznacza? Wyższą rozdzielczość ? Chodzi o gęstość siatki? I jak to sprawdzić?

Tak, chodzi o siatkę. Na 90% to 0.5 deg, ale moja wątpliwość powstała po błędnym zinterpretowaniu linii na wykresach. Gdzie to znaleźć w programie, trudno mi powiedzieć ;)

Na tą chwile nic nie gnije i jest już -3c. Także prognoza -5 wydaje się być realna.

No i już raczej dzisiaj nie zgnije i prognoza jak najbardziej jest realna. Spadek temp. byłby o 2-3C głębszy, ale bardzo chłodna masa już się odsuwa powoli, a poza tym w drugiej części nocy ruszy się wiatr, poza tym pojawia się cirrus na niebie. Oczywiście troszkę tutaj poruszam się po omacku bo nie znam specyfiki terenu, np. powstawania zastoisk chłodu i przy jakiej prędkości i kierunku wiatru są one "wymiatane", ale synoptycznie tak to by wyglądało.

Meteo czy jest możliwy spadek w obecnej masie do -10c na 2m przy takiej temperaturze gruntu? Załóżmy hipotetycznie, że do rana mam bezchmurnie.

Przy bezwietrznej pogodzie, nad darnią (działa mocno izolacyjnie), przy dzisiejszej masie powietrza spadek byłby możliwy, może nie do -10C, ale -8C raczej tak. Jednakże tak jak już pisałem masa powoli ustępuje cieplejszej. Żeby to śledzić zdecydowanie polecam mapy temperatury ekwiwalentno-potencjalnej, uwzględniające zarówno temp. jak i wilgotność bezwzględną masy.
http://www.meteoplus.pl/index.php?kategoria=3&typ=G&mapa=1#mapy

A na koniec powiem tylko, że w ostatnich dniach GFS ześwirował i nietypowo zawyża temp. MIN o 4-5C! To też było powodem naszych rozterek co do gnicia wyżu. Chwała tym samym WXSIM, że potrafi wyeliminować ten dziwny efekt... :)

Zwrócie proszę też uwagę, co się szykuje jeśli chodzi o wiatr w piątek. Aż dziw, że o tym nie trąbią bo może się dziać, szczególnie w północnej części kraju :/
Patrzcie na pole ciśnienia :!:
http://www.meteoplus.pl/index.php?kategoria=3&typ=G
MeteoPlus

Postprzez Marcin D » 3 gru 2013, o 20:27

No i już raczej dzisiaj nie zgnije i prognoza jak najbardziej jest realna. Spadek temp. byłby o 2-3C głębszy, ale bardzo chłodna masa już się odsuwa powoli, a poza tym w drugiej części nocy ruszy się wiatr, poza tym pojawia się cirrus na niebie. Oczywiście troszkę tutaj poruszam się po omacku bo nie znam specyfiki terenu, np. powstawania zastoisk chłodu i przy jakiej prędkości i kierunku wiatru są one "wymiatane", ale synoptycznie tak to by wyglądało.

Bardzo dobrze zaprognozowałeś. Właśnie tak było.

Zwrócie proszę też uwagę, co się szykuje jeśli chodzi o wiatr w piątek. Aż dziw, że o tym nie trąbią bo może się dziać, szczególnie w północnej części kraju :/
Patrzcie na pole ciśnienia :!:
http://www.meteoplus.pl/index.php?kategoria=3&typ=G

Widziałem. Będzie ostro.
O aktualnie pogodzie możemy pisać tutaj:
viewtopic.php?f=11&t=12&start=130
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 1 lut 2014, o 08:38

Wxsim dawał w nocy -5c wbrew wszystkim innym prognozom. Inne pokazywały stałe 0c lub lekko ujemną temperaturę przez cała noc. Tymczasem było faktycznie -5c i to dosyć niespodziewanie. Widać to na wykresie. Zielona linia.
Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 1 lut 2014, o 10:16

Bo wxsim to najlepszy automat jaki jest i tyle.
Biedny Miś
Kardynał

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do WXSIM własna prognoza pogody