Palmy na równinie wełtyńskiej koło Gryfina

Palmy na równinie wełtyńskiej koło Gryfina

Postprzez Dareku » 7 sty 2017, o 21:11

Pierwsze palmy zakupiłem od Pana Marka rok temu, były to trzy trachykarpusy fortunei.
Duży trach F- pień 20 cm, liście 70 cm
Obrazek
Prawdopodobnie wiosną pójdzie w grunt, od strony południowej budynku. Będzie miał tam cieplej (o ok 5 st.), i nie będzie tak na niego deszcz padał a oprócz tego w razie czego mogę do niego podłączyć nadmuch ciepłego powietrza z kotłowni np. z czopucha.
Średni Trach F - pień 15 cm, liście 60 cm
Obrazek
Mały trach F - pień 15 cm, liście 50 cm
Obrazek
Ten trach ma bardzo fajną cechę, bo liście które mu wyrastają są bardzo sztywne i wytrzymałe, nie połamał je żaden wiatr a wiało niedawno u mnie w podmuchach ok 90 km/h. Stał na dworze do 5 stycznia ale przyszły spore mrozy, minimalnie u mnie ok -8st. nie chciałem ryzykować i przeniosłem go do nieogrzewanego tunelu gdzie spędza zimę z innymi roślinami.

W sezonie trachy wypuściły ok 4-5 liści ale niestety każde dwa pierwsze uschły bo zakatował je tarcznik. trzymałem je na nieogrzewanym strychu przez poprzednią zimę i dlatego. tarczniki zadomowiły się właśnie w nowych nierozwiniętych liściach.
Ostatnio edytowano 27 sty 2017, o 21:16 przez Dareku, łącznie edytowano 1 raz
Dareku

Re: Palmy na równinie wełtyńskiej koło Gryfina

Postprzez Dareku » 7 sty 2017, o 21:18

Oprócz tego posiadam także trachykarpus takil (chodź pewności nie ma bo sprzedawca to egarden)
Obrazek
W ogóle to jaja z tą palemką, fakt kosztowała 9 zł ale kurde facet pisze że sadzonka w doniczce a przychodzi z gołym korzeniem, w ogóle nie zabezpieczony i korzeń wyschnięty na wiór. Sadziłem ją w październiku, jeszcze nie uschła więc myślę że będzie żyć.

A to mój nowy nabytek, palma igłowa:
Obrazek
bardzo fajne sztywne liście, aczkolwiek nie wiem jakie będą w przyszłości.

Ogólnie rzecz biorąc do gruntu na razie pójdzie ten większy trach, oczywiście później także wiąże nadzieje z palmą igłową w kontekście zimowania w gruncie. Reszta będzie uprawiana w systemie mieszanym jak na razie.
Ostatnio edytowano 27 sty 2017, o 21:18 przez Dareku, łącznie edytowano 2 razy
Dareku

Postprzez Biedny Miś » 20 sty 2017, o 12:03

Ja bym wszystko dał do gruntu.
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Dareku » 27 sty 2017, o 21:24

Kiedyś pewnie pójdą ;)
Tyle że jeszcze na razie nie mam pomysłu gdzie (chodzi o to żeby rozwiązać ew. dogrzewanie itp), a mam zamiar jeszcze posadzić bamusy (mam juz sadzonkę), granata i jakiegoś bananowca. Myślałem żeby niektóre rośliny posadzić nad drenami oczyszczalni biologicznej. Te dreny dają sporo ciepła co powoduje że trawa tam rośnie od lutego do listopada. Tyle że słońca jest mniej, ale miejsce jest osłonięte od wiatru.

Obecnie palmy zimują sobie w tunelu foliowym dodatkowo okryte agrowłókniną. Co ciekawe tam mały trach który był przeniesiony do tunelu na początku stycznia zaczął rozwijać liścia, coś mu się istotnie popieprzyło bo tem. nie są większe jak 10 st, obecnie ok -1 do 4 st.
Dareku

Postprzez Tomek » 27 sty 2017, o 21:33

Nie chce się wymądrzać, ale chyba trochę za szybko wypuszcza tego liścia. Z tym tunelem to trochę ryzykowna sprawa, w lutym słońce może za bardzo przygrzewać przez folie. W ubiegłym roku właśnie w lutym w mojej największej budzie słońce przez okno ogrzało wnętrze do +28 stopni.
Tomek
Znawca palm

Postprzez Dareku » 27 sty 2017, o 21:40

Obecnie ten tunel jest poszatkowany jak szwajcarski ser, więc temp. nie są dużo wyższe niż na zewnątrz chyba że przy palącym słońcu ale tak jak mówię jest tam maks 10 st a to przecież za mało na wegetacje ciepłolubnych roślin.
Inna sprawa jest taka że ten liść wyszedł w październiku ale rozwijać się zaczął dopiero po przeniesieniu. Inne trachy od październiku ani drgnęły.
Dareku

Postprzez Marcin D » 9 mar 2017, o 09:46

Dareku

na Twoim miejscu sadziłbym do gruntu. Szkoda czasu na rozmyślanie. Masz bardzo dobry klimat dla palm.
Możesz bardzo łatwo je przezimować. Popatrz jak to robią inni i do dzieła.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Dareku » 2 kwi 2017, o 07:42

Największy trachykarpus fortunei został już posadzony do gruntu na początku marca.

Obrazek

Obrazek

Reszta palm na razie w doniczkach. Średni trach:
Obrazek
Obrazek

Mały trach ma strasznie zagęszczoną koronę. Nowe liście nie mają miejsca. Będę musiał chyba mechanicznie jakoś rozchylić starsze liście.
Obrazek
Ogólnie palmy przezimowały bez problemu, miały spadki do -6 st. krótkotrwałe. Najgorzej miał duży trach którego podczas mrozu przewróciły prawdopodobnie koty i ma połamane liście. Zaczęły już pomału rosnąć, tzn. zaczęły się rozwijać liście.
Dareku

Postprzez Dareku » 7 maja 2017, o 17:33

Zauważyłem że w palmie igłowej pojawił się jakiś taki czop:
Obrazek

Wyrasta on prostopadle do palmy, powyżej korzeni mniej więcej na poziomie ziemi w doniczce.

Obrazek

To jest po prostu korzeń czy odrost z którego wyrosną inne liście ?
Dareku

Powrót do Palmy w polskich ogrodach