Palmy w Łuczynie

Re: Palmy w Łuczynie

Postprzez Dareku » 27 sty 2017, o 21:27

Właśnie moim zdaniem, konstrukcja z drewna daje tą zaletę że działa jak stabilizator wilgoci pochłaniając część wilgoci dzięki temu jest lepiej. A w styrobudzie jest jak w reklamówce.
Dareku

Postprzez Marcin D » 12 lut 2017, o 15:32

Dareku napisał(a):Właśnie moim zdaniem, konstrukcja z drewna daje tą zaletę że działa jak stabilizator wilgoci pochłaniając część wilgoci dzięki temu jest lepiej. A w styrobudzie jest jak w reklamówce.

A może po prostu domek drewniany jest mniej szczelny od budy ze styropianu? Wystarczy wietrzyć co jakiś czas przy dodatniej temperaturze lub lekko ujemnej.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Tomek » 12 lut 2017, o 17:44

Marcin uważasz ,że temp. wahająca się w styrobudzie od 0 do 1,2 st. (a podczas częstego wietrzenia zdarzają się spadki przy otwartych budach do -2 st) jest za wysoka?
3 doby nie wietrzenia, znowu spowodowały początek pleśni.
Tomek
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 13 lut 2017, o 15:52

Dla tracha nie ma potrzeby utrzymywania ciągle ponad 0c. Zainteresuj się trochę klimatem w jakim rosną te palmy. Ciągłe skoki z -10 do +10c to normalka np w Szwajcarii lub północnych Włoszech. Ważne jest tylko aby ciągły mróz nie trwał zbyt długo. Pieścisz się za bardzo z tymi trachami i w nagrodę masz problemy z pleśnią. Pozwalaj na lekki mróz a w dzień niech wchodzi na plus. Roślina musi mieć amplitudy tak jak w przyrodzie. A Ty co jej serwujesz? Klimat Wysp Owczych? W takiej temperaturze (0-1.2c) to nawet mchy i porosty by zgniły.

Jeżeli panicznie boisz się, że kilkustopniowy mróz zabije Ci palmę i koniecznie chcesz mieć na plusie w środku to ustaw zakres 3-7c. Przy takiej temperaturze wilgotność względna powietrza będzie niższa. Najlepiej byłoby w dzień mieć ok 10c a w nocy niech spada ile wejdzie byle nie poniżej -10c.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Dareku » 15 lut 2017, o 10:37

Marcin D napisał(a):A może po prostu domek drewniany jest mniej szczelny od budy ze styropianu? Wystarczy wietrzyć co jakiś czas przy dodatniej temperaturze lub lekko ujemnej.

Nie wiedziałem go więc ciężko mi powiedzieć, ale też tak może być. W każdym bądź razie drewno w jakimś tam stopniu jest w stanie przepuszczać i pochłaniać wilgoć a styropian nie.

Może w styrobudach trzeba by było pomśleć o jakimś pochłaniaczu wilgoci, nawet takim domowym.
Dareku

Postprzez Tomek » 15 lut 2017, o 16:14

pewnie tak - dodam ze domki drewniane obite sa folia aluminiowa w wew co ogranicza przenikanie wilgoci w drewno
Tomek
Znawca palm

Postprzez Tomek » 1 mar 2017, o 20:39

Palmy pięknie przezimowały, jestem zaskoczony ciemno-zielonym kolorem liści.
Tomek
Znawca palm

Postprzez dplski » 2 mar 2017, o 10:58

Też odkryłem tracha i mam nadzieję że nie będę musiał skręcać budy dwa razy w tym roku
dplski
Znawca palm

Postprzez Dareku » 5 mar 2017, o 07:19

Wczoraj było u mnie 17 st, ponad 2 tyg. bez przymrozków Myślałem żeby dać już do gruntu tracha i bambusa, ale GFS widzi powrót przedwiośnia i to z akcentami zimowymi w tym tygodniu jak i następnym.
Dareku

Postprzez Tomek » 24 maja 2017, o 17:14

Oto dowód jakimi twardzielami są Trachycarpusy. Ta palma w ubiegłym roku z niewiadomego powodu straciła prawie wszystkie korzenie. Obecnie ma się dobrze, i jak widać nawet wypuszcza kwiatostany
Obrazek
Tomek
Znawca palm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Palmy w polskich ogrodach