Palmy w Drawsku Pomorskim

Re: Palmy w Drawsku Pomorskim

Postprzez Biedny Miś » 25 lut 2013, o 08:59

Marcin

Zamieszczam dwa zdjęcia z wizyty u Ciebie. Ta palma prezentuje sie bardzo okazale.

Obrazek
Obrazek
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Marcin D » 2 mar 2013, o 18:12

Zima 2012/2013
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
2 Marzec 2013 ( tmax 8c, wilgotność w dzień 50%, silny wiatr z zachodu, porywy >10m/s)
Odkrywanie palm.
Dwie porażki:
Złamany liść w największym trachu oraz żółte środkowe liście w jednej palmie (weteran). Nie wiem dlaczego te liście tak wyblakły. Być może za mało światła było w środku palmy. 3 miesiące była związana taśmą. Jakieś propozycje? Co źle zrobiłem? Czy wróci zieleń na wyblakniętych liściach?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 3 mar 2013, o 06:05

Relacja z odkrywania rewelacyjna. Palmy wyglądają imponująco. Nie wydaje mi sie aby wyblakłe stożki to był wynik braku światła. U mnie palmy były w garażu 3 miesiące w kompletnej ciemni. Nie dostały w tym czasie ani kropli wody, były w pozycji pól leżącej i nic takiego sie nie stało. Myśle ze liscie z tych środków rozwiną sie prawidłowe. Generalnie uważam obecny wygląd twoich palm za wielki sukces.
Zauważyłem tylko że bardzo mocno zwiazujesz liscie.
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Marcin D » 10 kwi 2013, o 19:19

Jak widać jest trochę zniszczeń. Starsze liście ucierpiały. Prawdopodobniej jest to efekt spadków do około -9c. Czasami tyle było wg czujnika w środku palmy. Na zewnątrz mogło być mniej. Liście mogły też ucierpieć na jesień. Jednej nocy było chyba -8c, palma stała odkryta. A może po prostu stare liście miały już dosyć. Pamiętam, że weteran po pierwszym zimowaniu także najpiękniej nie wyglądał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Liście weterana w znakomitej kondycji, niestety stożki są żołte. Przyczyna nieznana. Prawdopodobnie jest to efekt zbyt mocnego związania liści.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wszystkie małe palmy straciły stożki, za wyjątkiem najmniejszej po prawej stronie zdjęcia oraz wagnera z pniem. Palma najmniej osłaniana wygląda najlepiej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Straty na większym wagnerze są minimalne. Część liści miało już wcześniej obeschnięte końcówki

Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Postprzez silverado » 13 kwi 2013, o 00:18

Dwa lata temu,prowadzilem doswiadczenia z mala livingstonia zgruntowana 10 kwietnia-pod koniec maja pozolk stozek.Pozniej sie okazalo przegnicie korzenia,spowodowane przez zastosowanie zbyt mocnego nawozu dla iglakow,oraz nadmierne podlewanie-poprostu sie ugotowala...ale to byla zwykla ,,szklarniowka''
silverado
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 16 kwi 2013, o 16:48

Stan na dzień 12 kwietnia.
Obrazek

Obrazek

Z racji tego, że Washi (taki gość z innego forum :) ) uśmiercił swoją Wash i zepsuł mi całą wiosenno-letnią zabawę pt. Liczenie liści wash, postanowiłem sam posadzić ta palmę do gruntu i patrzeć ile liści jest wstanie wytworzyć podczas tego sezonu.

Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Postprzez silverado » 16 kwi 2013, o 20:55

11 kwietnia otrzymalem dostawe 1fortunei od B.Misia,na dzien dzisiejszy,palma jest w znakomitej formie-rozchyla liscie,pien napecznial itd..szkoda,ze nie moge zamiescic zdjec i stworzyc tematu na forum-bez tego trudno sie ,,produkowac'' o ,,technologii'' i stwierdzeniach przy sadzeniu,no i musze sie podlaczac na gotowe tematy..
ps.
kiedys wchodzilem na tamte forum-troche gornolotnie tam..
silverado
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 17 kwi 2013, o 14:35

Wydaje mi się Marcin,ze na nowo wsadzonej washingtoni nie przetestujesz ile liści wypuszcza na rok, tzn. nie będzie to miarodajne. Nowo posadzona roślina nie wypuści tyle liści co np taka która rosnie 5 lat.
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Marcin D » 17 kwi 2013, o 15:53

szkoda,ze nie moge zamiescic zdjec i stworzyc tematu na forum-bez tego trudno sie ,,produkowac'' o ,,technologii'' i stwierdzeniach przy sadzeniu,no i musze sie podlaczac na gotowe tematy..

A dlaczego nie możesz?
Marcin D
Znawca palm

Postprzez silverado » 17 kwi 2013, o 19:48

Probowalem,ale system forum odrzucal, z powodu gabarytow KB
silverado
Znawca palm

Następna strona

Powrót do Palmy w polskich ogrodach