Kiedy odkryć i zakryć palmę ?

Nasze metody zabezpieczeń palm na zimę

Kiedy odkryć i zakryć palmę ?

Postprzez Marcin D » 9 lut 2014, o 18:58

Na czacie ostatnio dyskutowaliśmy o odkrywaniu palm. Każdy z nas chciałby już pozbyć się osłon zimowych, a tym którzy już to zrobili przypominam, że pogoda potrafi być zdradliwa.
Od kiedy możemy czuć się w 99% bezpieczni przy uprawię gruntowej palm? Aby odpowiedzieć na to pytanie przeanalizowałem wszystkie marce (33 dokładnie) od 1981 do 2013 roku dla Wrocławia i Szczecina.

Wrocław

Obrazek

Pierwszy wykres przedstawia najniższą temperaturę zanotowaną danego dnia ( niebieska linia) oraz średnią temperaturę minimalna dla każdego dnia.
Drugi wykres to prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury powietrza poniżej -10c. W pierwszej połowie miesiąca jest to 12%. Czyli obrazowo: Gdybyśmy mieli 33 lata tracha w gruncie to 4 razy w ciągu tych 33 lat doznał by marcowej defoliacji liści ( w pierwszej dekadzie miesiąca) lub mógłby nawet zostać uśmiercony, bo jak widać Tmin zbliżyło się do -18 w marcu. Do czasu ubiegłego marca, bezpieczny okres dla trachycarpusa rozpoczynał się po 15 marca. Czyli nigdy w ciągu 33 lat po 15 marca nie wystąpiła temperatura mniejsza jak -10c. Niestety ubiegły rok wszystko zmienił i przesunął granice 99% pewności po 25 marca. Wniosek z z tego taki, że jak ktoś nie jest odważny, lub po prostu ma dużo innych zajęć i nie bardzo ma czas na odkrywanie i zakrywanie rośliny 3 razy w tygodniu powinien zaczekać z odsłonięciem palm co najmniej do 1 marca. Pierwszego marca jeżeli prognozy na najbliższy tydzień ( te jeszcze się sprawdzają) będą ok to możemy bez większego stresu rozebrać osłony. Ale trzeba się liczyć jeszcze z minimalnym ryzykiem. Co prawda nie analizowałem jeszcze kwietnia, więc nie wykluczone, że jakieś incydenty w pobliżu -10 c także mogą się pojawić w pierwszej dekadzie tego miesiąca. Ale to już naprawdę bardzo sporadyczne przypadki.

Poniżej to samo dla Szczecina.

Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Re: Kiedy odkryć palmę ?

Postprzez Marcin D » 3 mar 2014, o 06:41

Zrobiłem kwiecień dla Szczecina. Największe prawdopodobieństwo mrozu (tmin<0c) w okolicach 10 kwietnia. Jak widać temperatury zagrażające palmom mogą pojawić się w kwietniu nawet po 20 dniu miesiąca. Zdecydowany przełom, czyli wzrost średniej minimalnej dopiero po 20 kwietnia.
Obrazek
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 3 mar 2014, o 08:13

Powiem ci,że bardzo to przykre co pokazałeś. Żeby być pewnym to powinnismy odkryć palmy po 20.04. To jest po prostu straszne. Ciekawe kiedy statystycznie trzeba juz okrywac palmy. Wtedy byśmy wiedzieli ile czasu moga być odkryte i na 100% bezpieczne. Takie dane mogły by zabic nasz palmowy entuzjazm.
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Marcin D » 3 mar 2014, o 10:31

Trzeba będzie przeanalizować jesień. Wiesz to są dane dla Szczecina. W Drawsku wygląda to na pewno jeszcze gorzej a we Wrocławiu może ciut lepiej. Pocieszające jest to, że te spadki w pobliże -8c zdarzają się 2-3 razy na 30 lat.
Marcin D
Znawca palm

Re: Kiedy odkryć i zakryć palmę ?

Postprzez leroyanabel1 » 7 maja 2015, o 11:03

ja swoją palmę odkryłem 3 tygodnie temu i powiem, ze były od tego momentu 2 poranki, w czasie których miałem poważne obawy czy nie bede załował, na szczescie chyba nic złego sie nie stało.

ciekawe jak bedzie jesień...
leroyanabel1

Re: Kiedy odkryć i zakryć palmę ?

Postprzez Biedny Miś » 7 maja 2015, o 11:45

może wrzuc zdjęcia tych swoich palm
Biedny Miś
Kardynał

Powrót do Zabezpieczenia zimowe