Ochrona zimowa- budowa domków

Nasze metody zabezpieczeń palm na zimę

Ochrona zimowa- budowa domków

Postprzez Tomek » 18 paź 2015, o 11:59

Pomału zabieram się za wykonanie osłon zimowych, mam zamiar zbudować domki z płyty OSB ocieplonej od wewnątrz styropianem, który będzie oklejony termicznym "sreberkiem" (w celu odbijania ciepła a zarazem uniknięcia zapalenia się styropianu w razie jakiegoś zwarcia). Dodatkowo zamontowane zostaną duże zespolone szyby, które będą uchylne (mają służyć do wietrzenia budy). W związku z tym mam pytanie czy stosując wąż świetlny w takim domku może on zostać zainstalowany do ścianek od gruntu do połowy wysokości budy? Przecież ciepłe powietrze i tak uniesie się do góry Nie chcę owijać pnia ani liści żeby ich nie przypiec. Czy takie rozwiązanie zda egzamin? Marcin z Drawska w jednym z postów coś wspominał o dwóch rodzajach węża (o ledowym oraz żarówkowym). Który zastosować?
Ostatnio edytowano 31 paź 2015, o 18:21 przez Tomek, łącznie edytowano 1 raz
Tomek
Znawca palm

Re: Ochrona zimowa

Postprzez dplski » 18 paź 2015, o 14:47

Jakie argumenty przekonały Cię Tomku do tego aby zastosować wąż świetlny zamiast kabli grzewczych?

Co do wysokości węży ja mam budę wysoką na 3m a przewody rozpinam przy 2 z 4 ścian i to jeszcze tych węższych do wysokości ok 50-60cm. Czujnik temp mam na pniu w daktylowcu i tak samo zrobię na zbliżającą się zimę. Żaden liść nigdy nie ucierpiał.
dplski
Znawca palm

Postprzez Tomek » 18 paź 2015, o 15:26

dplski napisał(a):Jakie argumenty przekonały Cię Tomku do tego aby zastosować wąż świetlny zamiast kabli grzewczych?

Co do wysokości węży ja mam budę wysoką na 3m a przewody rozpinam przy 2 z 4 ścian i to jeszcze tych węższych do wysokości ok 50-60cm. Czujnik temp mam na pniu w daktylowcu i tak samo zrobię na zbliżającą się zimę. Żaden liść nigdy nie ucierpiał.

Chciałbym zminimalizować koszt ogrzewania, z tego co się zorientowałem to kabel grzewczy jest dużo droższy od węża świetlnego.
Tomek
Znawca palm

Postprzez Artur » 18 paź 2015, o 15:46

Tomek po tym co przedstawiłeś to koszt kabla będzie bardzo małym wydatkiem w porównaniu do reszty. Po przeczytaniu takie powiedzonko przyszło mi do głowy
"Tysiące puszcza a grosze oszczędza".
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Postprzez silverado » 18 paź 2015, o 18:40

...jestem chyba najbardziej oszczednym,wedlug oslon zimowych na tym forum.... ;) ..ale nie zapominajmy o najwazniejszym-trzeba przygotowac same rosliny/palmy do zimy...
silverado
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 19 paź 2015, o 07:19

Silverado, a jak ty przygotowujesz palmy do zimy?
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Artur » 19 paź 2015, o 07:33

Tomek jeżeli w tej budzie co przedstawiłeś ma zimować szorstkowiec to jest to za solidne zabezpieczenie na tą palmę. Trachycarpusy świetnie sobie radzą pod znacznie mniej kosztownym zabezpieczeniu. Już od kilku lat z dobrym rezultatem okrywamy te palmy włókniną i na to big-bag W moim przypadku daje plandekę zamiast big-baga. A w takim zimnym Drawsku nawet big-baga nie ma i palmy dobrze zimują. ;)
W takiej budzie co chcesz zbudować możesz śmiało zimować washingtonię.
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Postprzez Tomek » 19 paź 2015, o 18:54

Chcę wybudować domki, bo zależy mi na ładnej i estetycznej architekturze ogrodowej :D
Tomek
Znawca palm

Postprzez Artur » 19 paź 2015, o 19:06

Tomek skoro w ogrodzie mają być estetyczne domki to w domkach mogą zimować "trudne palmy" . Wystarczy już tych szorstkowców w naszych ogrodach ;) .
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Postprzez Tomek » 19 paź 2015, o 19:56

Przymierzam się do Waszyngtonii, na daktylowca raczej się nie zdecyduje.
Tomek
Znawca palm

Następna strona

Powrót do Zabezpieczenia zimowe