Pierwsze nocne przymrozki

Nasze metody zabezpieczeń palm na zimę

Re: Pierwsze nocne przymrozki

Postprzez dplski » 23 lis 2015, o 20:28

U mnie pod domem dziś rano były -3st a na otwartym terenie w drodze do pracy o godzinie 8mej zanotowałem -5st to była najniższa temp.
dplski
Znawca palm

Postprzez Tomek » 23 lis 2015, o 20:43

Marcinie, termometr zewnętrzny wisi na wysokości 1,5 m na wbitym paliku niedaleko palm. Myślę, że ta temperatura dzisiaj rano była bardzo prawdopodobna, te same termometry dzisiaj o godzinie 20 -ej pokazują -2 stopnie. Dodam jeszcze, że moja miejscowość leży na krańcach wzgórz Trzebnickich, a usytuowana jest w dolince, a jeśli chodzi o temperatury zimą to wcale jakieś rekordowe nie występują. Myślę, że dzisiejsza noc była jakimś ewenementem. Co do termometru to produkt marketowy (nie najtańszy) oczywiście zewnętrzny. Wszystkie te czynniki (łąka, mokry teren, bezchmurne niebo, położenie geograficzne to sprawiły). Mam nadzieję, że moje palmy przeżyją, na chwile obecną są już w budach (nie do końca skończonych) niech to będzie nauczką dla mnie, że za budowę tych domków powinienem się wcześniej zabrać. :| Jednocześnie chciałem cieszyć oko jak najdłużej widokiem przez okno na palmy. Jeszcze jedno pytanie: jeśli internet pokazuje dla mojej miejscowości np. -2 stopnie, a odczuwalna -7 to rozumiem, że negatywny wpływ na palmy ma to -7?
Ostatnio edytowano 23 lis 2015, o 21:52 przez Tomek, łącznie edytowano 1 raz
Tomek
Znawca palm

Postprzez Tomek » 23 lis 2015, o 20:44

dplski, w jakim rejonie leży Twoja miejscowość?
Tomek
Znawca palm

Postprzez dplski » 23 lis 2015, o 21:19

Dokładnie szukając na mapie jest to miejscowość Wytomyśl, 8km na północ od Nowego Tomyśla i 50km na zachód od poznania. 1200m od mojego domu biegnie Kulczykowy biznes - autostrada A2
dplski
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 23 lis 2015, o 22:11

Z tą temperaturą odczuwalną to sam się od lat zastanawiam jak to jest.
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Tomek » 27 lis 2015, o 18:19

Marcin D napisał(a):To pokaż jeszcze termometry i ich umiejscowienie jeżeli to nie kłopot. Jeżeli chodzi o palmy to blaszki miałem podobnie zwinięte przy -6/-7c. Trudno to ocenić, ale przy -12 liście byłyby chyba jeszcze bardziej zamknięte. Palma wyglądałaby jeszcze bardziej chudo.
Przepraszam, że mam takie wątpliwości co do Twojej temperatury, ale to naprawdę byłby niesamowity mróz jeżeli miałeś faktycznie -12c. Zaznaczam, że zdaje sobie sprawę z tego jak warunki lokalne wpływają na temperaturę powietrza, ale mimo wszystko ciężko w to uwierzyć. Gdybyś zrobił pomiar dt-2 nie byłoby wątpliwości. Skoro miałeś dziś-12c to ile miałeś podczas najmroźniejszych zim? -35c?

Arturze Tomek może nie tylko przyćmić Drawsko, ale i słynny Nowy Targ.

Marcinie, nie mam szans rywalizować z Drawskiem ani z Nowym Targiem. Jeśli faktycznie z niedzieli na poniedziałek miałem -12C (a raczej tak było) to od środy codziennie rano o godz. 7-ej odnotowuję tylko 0-C, (zapewne to -12C było jednorazowym wybrykiem natury i mam nadzieję ,że tak szybko się nie powtórzy).
Tomek
Znawca palm

Postprzez Tomek » 27 lis 2015, o 21:54

Bardzo ciekawi mnie to czy w Dzierżoniowe palmy zostały zakryte?
Tomek
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 1 gru 2015, o 20:18

Póki co nie ma takiej potrzeby.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Biedny Miś
Kardynał

Postprzez Tomek » 10 gru 2015, o 23:02

Po kilku nocach z dodatnimi temperaturami dzisiaj wieczorem (tj. czwartek) o godzinie 18:00 miałem -3, pewnie do rana spadnie jeszcze niżej. Trochę spanikowałem i okryłem palmy agrowłókniną (na razie budy są niewykorzystane). Boję się, bo tych nocek na minusie w październiku i w listopadzie było sporo. Tak naprawdę nie wiem kiedy je zamknąć w domkach. Może po kolejnych zimach będę mieć większe doświadczenie. Póki co przed tą pierwszą zdaję się na Was. Biedny Misiu, Marcinie, Arturze, Zbigniewie oraz inni forumowicze podpowiedzcie! Jednocześnie chciałbym jak najdłużej patrzeć na palmy, a nie na budy!!!
Tomek
Znawca palm

Postprzez Biedny Miś » 11 gru 2015, o 10:53

Rzeczywiście spanikowałeś, ale początkowi palmiarze tak mają :)
Biedny Miś
Kardynał

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zabezpieczenia zimowe