Palmy Huberta Niemcy

Nasze metody zabezpieczeń palm na zimę

Re: Palmy Huberta Niemcy

Postprzez Artur » 2 sty 2015, o 23:58

Hubert my tutaj w Polsce najczęściej stosujemy kable grzewcze o mocy 10W na metr. Przy takiej mocy kabel przypala liście. Musimy najpierw zawinąć włókniną liście a dopiero później nakładamy kabelek grzejny.Jestem ciekawy czy przy dłuższej pracy kabla np. kilkudniowy mróz Twój kabelek o mocy 5W na m nie uszkodzi liści.
My tutaj tak słodko nie mamy. Tylko na nielicznych stanowiskach szorstkowce jeszcze nie były zabezpieczane. Pozostałe palmy już w zimowych ubrankach.
Hubert widziałeś moja budkę zimową dla washingtonii :)
viewtopic.php?f=7&t=50&start=30
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Postprzez Marcin D » 3 sty 2015, o 06:26

Mam dokładnie takie samo pytanie jak Artur w sprawie kabla. Gdyby taki kabel nie przypalał liści to byłaby to wspaniała informacja. Czy jak go krzyżujesz ze sobą to nie nagrzewa się do niebezpiecznych wartości? Podoba mi się tak rzucony kabel na liście. Ile miałeś mrozu podczas tego ataku zimy?
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Hubert » 3 sty 2015, o 16:06

Ja stosuję ostatnie trzy lata przeważnie 10 m kable z akwarystyki 8W/m które można bez problemu bezpośrednio na liście nakładać. Na taką konstrukcję nie nadaje się taki kabel bo jest za krutki i w tym przypadku za ciepły. Największa trudność jest że taka duża korona wytwarza bardzo dużo wilgoci a temperaturę na takiej powierzchni nie można kontrolować. Jak ten kabel u Antona w online shop widziałem to zaraz na próbę jeden 18m i dwa 8m zamówiłem.

Artur to jest bardzo dobra konstrukcia. Jakie masz temperatury i wilgoć u washinktoni?

Marcin D jak jest mróz to taki kabel może bez kontroli ciągle pracować. Nawet te 8W/m kable nakładam bespośrednio na liście one są nawet rencznie sterowane i jeszcze się nic nie stało. Kable nie powinny się krzyżować albo być za małym odstępem równolegle położone.
Hubert

Postprzez Artur » 4 sty 2015, o 00:45

Hubert temperaturę na regulatorze ustawiłem na +3. Czujnik leży na ziemi. Temperatura na 150 cm jest około 5 stopni. Przy takiej zimie rzadko kiedy włącza się grzałka. Wilgotność jest dosyć duża. Pomiar sporadyczny wskazywał około 95 % ,jak buda jest zamknięta. Dosyć często wietrze zdejmując szybę. Trochę to kłopotliwe dlatego zrobiłem usprawnienie żeby szyba była uchylna viewtopic.php?f=7&t=50&start=30
Mam zamiar zamówić termometr z wilgotnościomierzem żeby mieć ciągły wgląd do tego jaka wilgotność panuje w budzie.
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Postprzez Hubert » 24 sty 2015, o 17:33

Dotychczas jest łagodna zima.

Obrazek
Washingtonia robusta. Dziśiaj był duży opad śniegu.

Obrazek
Washingtonia robusta cała biała w śniegu.

Obrazek
Washingtonia robusta. Śnieg był bardzo mokry i ciężki.

Obrazek
Washingtonia robusta.

Obrazek
Washingtonia robusta.

Obrazek
Za parę godzin było po wszystkim. I teraz powróciły liście już na swoje pozycje.
Hubert

Postprzez Marcin D » 24 sty 2015, o 19:10

Wspaniałe zdjęcia. Wagnery najlepiej chyba znoszą takie warunki. Możesz pokazać z bliska swoje WagnerY. Masz je od małego czy duże wsadziłeś?
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Hubert » 24 sty 2015, o 22:59

Marcin Wagnery są bardzo ładne i nie potrzebują dużo miejsca. Moje Wagnery miały 70cm
- 100cm pnia.

Obrazek

Obrazek
Hubert

Postprzez Artur » 24 sty 2015, o 23:45

Ja tej zimy też miałem taki epizod śniegowy jak u Ciebie. W nocy spadło a po południu były resztki na trawniku. Jak to tej pory zima cudowna. Żadnych spadków poniżej - 10 stopni. Szorstkowca miałem pod osłoną 3 dni. Ale gdybym go nie okrył to nic by mu nie było bo zapowiadana zima się wycofała.
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Postprzez Hubert » 25 sty 2015, o 09:04

Artur śnieg został leżeć i było zimniej -2,8°C jak zapowiadali.
Hubert

Postprzez Artur » 25 sty 2015, o 10:19

Hubert ja swojej washingtoni tak szorstko ;) nie traktuje. Moja palma nie wie co to mróz :) Cały czas jest w plusowej temperaturze ok 5 stopni.
Artur
Kadrowy
Kadrowy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zabezpieczenia zimowe