Anglia - klimat

Re: Anglia - klimat

Postprzez Dareku » 9 mar 2017, o 14:19

Zostawiając ten półwysep Jamal
Obrazek
miejscowość za kołem poralnym, w Szwecji, miejscowośc Jokkmokk

Pięknie odwracasz kota ogonem i co raz mniej jest to zabawne.

Ale co jest zabawne ? Twierdziłem jedynie że:
temp. max mogą być w Kosztryniu podczas upałów wyższe niż w Słubicach

ie ma Manschnow na liście niemieckich rekordów, więc nie ma o czym dyskutować. Dodatkowo rzuca to cień podejrzeń na Słubice. Owe 39.5c mogło być wynikiem niezbyt odpowiedniej lokalizacji klatki.

Nie wiem jak nie ma. Przecież wklejałem Ci wykres z tmax dla lata 94 dla Manschnow. Stoi jak byk. 30 lipca prawie 40 st.

Owe 39.5c mogło być wynikiem niezbyt odpowiedniej lokalizacji klatki. Umówmy się. Stacja w Słubicach mogłaby być lepiej zlokalizowana.

Nie sądzę aby miało to wpływ na rekord. w Pobliskim Manschnow zanotowano podobne tmax.

Czepiasz się ciągle tych lotnisk, ale klatki na lotniskach maja przynajmniej przewiew (właśnie stacje z lotnisk mają mniejszą tendencje do zawyżania z tego co obserwuję).

Bo taka płyta lotniska działa jak solar i bufor ciepła w jednym. Stań sobie podczas upału na autostradzie a stań kilka metrów dalej w polu.

Dlatego takie pomiary muszą być robione w polu aby miały sens.

Przecież pole, czy tam łąka zawsze jest zimniejsza. Wysoka trawa i zboże skutecznie ułatwiają wychładzanie gruntu bo działają jak radiator.
Dareku

Postprzez Marcin D » 9 mar 2017, o 15:51

miejscowość za kołem poralnym, w Szwecji, miejscowośc Jokkmokk

Darek, ale mnie 30c nie dziwi w takich miejscach. Wiem, że to się zdarza. Przypominam, że to Ty napisałeś w odpowiedzi na upał w Anglii, że takie upały to i zdarzają się na kole podbiegunowym. Owszem prawda, że się zdarzają upały, ale jednak te angielskie są silniejsze. Przyznam Ci rację jak znajdziesz 38c na kole.

Nie wiem jak nie ma. Przecież wklejałem Ci wykres z tmax dla lata 94 dla Manschnow. Stoi jak byk. 30 lipca prawie 40 st.

Tylko, że ja z tego wykresu nie potrafię odczytać czy było 39.5c czy np 38.5 a może 37.9c. Jedno jest pewne, że było poniżej 40c.

Nie sądzę aby miało to wpływ na rekord. w Pobliskim Manschnow zanotowano podobne tmax.

Ja takiej pewności nie mam. Wszędzie dookoła padają nowe rekordy tylko nie w Polsce. Długo nie możemy przebić tych 39.5c.
Nie wiem czy wiesz, ale nasze 40.2c także jest wątpliwe.
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=8003

Polacy dzielą ten sentyment z Niemcami tak intensywnie, że rekord Polski jest najstarszy w okolicy – ma już 93 lata.

Bo taka płyta lotniska działa jak solar i bufor ciepła w jednym. Stań sobie podczas upału na autostradzie a stań kilka metrów dalej w polu.

Z tą różnicą, że klatka nie stoi na placu startowym tylko na trawiastym podłożu z dala od pasu. Naprawdę myślisz, że ludzie którzy się tym zajmują są tak głupi, że nie wiedzą tego?

Przecież pole, czy tam łąka zawsze jest zimniejsza. Wysoka trawa i zboże skutecznie ułatwiają wychładzanie gruntu bo działają jak radiator.

Prawda. Można tylko dodać, że łąka będzie zawsze zimniejsza od gołego pola bez upraw (sama ziemia). Nawet w nocy.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez dplski » 9 mar 2017, o 19:29

Proponuję to obgadać przy dobrej flaszce, co Wy Panowie na to???
dplski
Znawca palm

Postprzez Marcin D » 10 mar 2017, o 09:19

Obrazek

To teraz zobaczcie jaka jest odległość na wykresie pomiędzy punktami 30 i 35c a jaka jest długość osi od 35c i wyżej. Widzicie to? Tam do 40c naprawdę trochę brakuje. Oś pozioma kończąca wykres od góry to nie jest 40c.

Proponuję to obgadać przy dobrej flaszce, co Wy Panowie na to???

Oczywiście zapraszam do Drawska Pomorskiego wszystkich którzy będą w pobliżu. Najlepiej gdy się zazieleni (ogród zupełnie inaczej wygląda) . Można obejrzeć palmy i stacje meteorologiczną.
Marcin D
Znawca palm

Postprzez Dareku » 10 mar 2017, o 18:24

Ja takiej pewności nie mam. Wszędzie dookoła padają nowe rekordy tylko nie w Polsce. Długo nie możemy przebić tych 39.5c.

Z tego co przeglądałem to Polska ma jeden z najstarszych rekordów na świecie (uwzględniając rekord z 21 r.). Stary rekord mają także USA (początek XX wx).

Z tą różnicą, że klatka nie stoi na placu startowym tylko na trawiastym podłożu z dala od pasu. Naprawdę myślisz, że ludzie którzy się tym zajmują są tak głupi, że nie wiedzą tego?

Kwestia jest odległości od pasa startowego. Nagrzane lotnisko może wpływać na temp. nie tylko na samym lotnisku ale także kilka-kilkanaście metrów dalej

Prawda. Można tylko dodać, że łąka będzie zawsze zimniejsza od gołego pola bez upraw (sama ziemia). Nawet w nocy.

Czyli że temp. w polu zależy od tego czy krowy zjadły trawę, albo chłop skosił zboże albo czy posadził zboże.

To teraz zobaczcie jaka jest odległość na wykresie pomiędzy punktami 30 i 35c a jaka jest długość osi od 35c i wyżej. Widzicie to? Tam do 40c naprawdę trochę brakuje. Oś pozioma kończąca wykres od góry to nie jest 40c.

Też to dzisiaj zauważyłem. O ile dobrze policzyłem kreski to temp. tam była 38 st.
Dareku

Postprzez pdjakow » 10 mar 2017, o 20:21

Najwyższą temperaturę w Manschnow zanotowano w 1992, +38.8. W 1994 najcieplej było 1 sierpnia, 37.4:
http://www.wetter-zentrale.de/de/extrem ... clude=True

Klatki półotwarte z reguły zawyżają ekstremalne tmax nawet o 2 stopnie.

W ostatnich latach najwyższe temperatury lubiły pojawiać się po za większymi aglomeracjami. Na przykład w roku 2015 najcieplejszy był Ceber (39.0).
pdjakow

Postprzez Marcin D » 12 mar 2017, o 09:09

Dzięki Piotr za informacje. Wchodzę na tę stronę prawie codziennie, ale nie widziałem tej podstrony.
Tak wygląda to na mapie. Świetnie zrobione.
Obrazek

Ostatnie duże upały to 16 lipca 2017 i 21 lipca 1998. Pamiętam te dni jakby były wczoraj. U nas też było wtedy gorąco.
Poniżej 2007 w Słubicach.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?l ... &ind=12310

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 16&hora=23

W moich okolicach również gorąco.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 16&hora=23

Obrazek

Darek
Tutaj masz stację najbliżej Szczecina i Gryfina.
http://www.wetter-zentrale.de/de/extrem ... clude=True

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 07&hora=23

Wyniki niemieckiej stacji zbliżone do szczecińskiej.
Marcin D
Znawca palm

Poprzednia strona

Powrót do Pogoda i klimat