Aktywne techniki ochrony zimowej

Ogrzewanie kablem grzewczym

Kiedy w prognozie pogody widzimy mrozy sięgające -10C i mnie wtedy zaczynamy się szykować do ochrony zimowej. Jedyną dobra metodą na utrzymanie palmy w dobrej kondycji w okresie zimowym jest dogrzewanie jej kablem grzewczym. Jest to sposób bardzo prosty i nie drogi, ale zapewniający najlepsze efekty.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem jak to zrobić

Dogrzewanie palm zimą

Proste osłony

Kiedy zimne fronty pojawiają się na horyzoncie, najprostszą metodą jest przykrycie rośliny przenośną osłoną, metoda ta dotyczy małych roślin i niewielkich mrozów.

Można przykryć palmę odpowiednim do jej wielkości wodoprzepuszczalnym pudłem kartonowy i przygnieść go cegłą lub kamieniem. Do okrycia mozna też użyć plastikowych kontenerów lub wiader, wypełnionych w środku ścinkami papieru z niszczarki. Brzegi kontenera trzeba obsypać tak aby uszczelnić szczeliny zapobiec dostawaniu się wiatru. W ten sposób możemy stworzyć mikroklimat, który zapewnia temperaturę wyższą nawet o kilkanaście C niż temperatura na zewnątrz. Dodatkowo chronimy roślinę przed wiatrem. Innym sposobem jest przykrycie rośliny cienkim kocem lub innym materiałem uważając przy tym aby nie uszkodzić. Możemy w taki sposób podnieść temperaturę o kilka stopni. Kontenery i inne czasowe osłony powinny być zdejmowane po kilku dniach. Jest to bardzo ważne aby przynajmniej częściowo jest odkryć w słoneczne dni nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, ponieważ powietrze w środku potrafi szybko się nagrzać i uszkodzić roślinę. Osłony ze ścinek przykrytych plastikowa donicą pierwszy raz wypróbowałem zimą 2011/2012 poniewaz nie było sniegu. Okazał się to strzal w dziesiatkę. Palmy po zimie wyglądały idealnie. Jest to moim zdaniem najlepsza osłona małych palm przy braku sniegu

Bariery przeciw wiatrowe

Aby zbudować barierę przeciw wiatrową, należy wokół palmy rozwinąć siatkę drucianą lub zbić konstrukcje z desek, a następnie owinąć ją agrowłókniną lub innym materiałem. Zabezpiecza to przed działaniem bardzo mroźnego wiatru. Idealnym rozwiązaniem jest wypełnienie wolnej przestrzeni liśćmi zmieszanymi z igliwiem. Doświadczenia wykazują, że to rozwiązanie jest optymalne przy zimowej ochronie roślin ciepłolubnych.

  • Losowa oferta

    110a-1 801 grunt palmbooster